Zaborze - Skrzyżowanie na styku Zaborza i Oświęcimia wyłoni się z ciemności

Na tonące po zmroku w egipskich ciemnościach skrzyżowanie drogi krajowej 44 z ul. Porębską i Jezioro w Zaborzu od dawna narzekają zarówno kierowcy, jak i piesi. Ostatnio pojawiło się przysłowiowe światełko w tunelu. – Jeszcze w tym roku gmina Oświęcim wykona budowę oświetlenia tarczy tego skrzyżowania – informuje Piotr Kraj, kierownik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Gminy Oświęcim.

W ramach zadania zostanie zamontowanych 20 punktów świetlnych. W celu uniknięcia tzw. efektu „olśnienia”, punkty staną także na dojeździe do skrzyżowania. Na ul. Porębskiej staną cztery, a na ul. Jezioro sześć punktów świetlnych.

W tej chwili trwają prace projektowe. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu i Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, ruszy montaż punktów. Przewidywany termin wykonania oświetlenia to wrzesień – październik bieżącego roku.

Z informacji uzyskanych od GDDKiA Oddział Kraków Rejon Wadowice wynika, iż na przyszły rok planowany jest remont DK 44 na odcinku od ronda na Niwie w Oświęcimiu do ronda przy zakładach chemicznych (Synthos), z wyłączeniem odcinka drogi na moście Jagiellońskim.

– Gmina Oświęcim wnioskowała, by podczas opracowywania dokumentacji uwzględnić rozwiązania mające wpływ na poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu DK 44 z ul. Jezioro i ul. Porębską – mówi Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa.

Zdaniem pani wójt szczególną uwagę należałoby zwrócić na przejście dla pieszych w rejonie skrzyżowania z ul. Osiedlową, które powinno zostać wyposażone w ostrzegawczy sygnał świetlny (przejście aktywne).

Na przełomie kwietnia i maja dojdzie do spotkania w sprawie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na wspomnianym na wstępie skrzyżowaniu. Wielu mieszkańców chciałoby, aby to skrzyżowanie doposażyć w sygnalizację świetlną, co mogłoby znacząco wpłynąć na ograniczenie liczby wypadków w tym rejonie.