Wieczór z Poezją i Pieśnią Patriotyczną

Administrator GN   30 listopada 2018   Możliwość komentowania Wieczór z Poezją i Pieśnią Patriotyczną została wyłączona

Ostatnim akcentem   obchodów stulecia niepodległości w SP w Zaborzu był Wieczór z Poezją i Pieśnią Patriotyczną. Przybyli liczni goście: przedstawiciele gminnych i powiatowych  władz samorządowych ( pani Halina Musiał, panowie Piotr Śreniawski i Adam Nowotarski), członkowie Zespołu Holan, Koła Gospodyń Wiejskich i Seniorzy z Zaborza.

Młodzież z klas trzecich gimnazjum przedstawiła program artystyczny, w którym przypomniała trudną drogę Polaków do odzyskania niepodległości. Towarzyszył  jej chór szkolny pod kierownictwem Marka Michonia – nauczyciela muzyki . Następnie dwie utalentowane uczennice klasy IIIb: Zuzia Bratek  i Ania Walancik wystąpiły z recitalem. Zuzia zaprezentowała własne, niezwykle oryginalne interpretacje zarówno tradycyjnych pieśni patriotycznych, jak i współczesnych autorstwa Jacka Kaczmarskiego. Akompaniowała jej na gitarze Ania. Widzowie byli zachwyceni. Nauczyciel języka polskiego Renata Jasieniak przypomniała prawdziwe perełki polskiej poezji – czytała wiersze Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Wisławy Szymborskiej. A że robiła to bardzo sugestywnie,  niejednemu słuchaczowi łza kręciła się w oku.

I na koniec wielkie wspólne śpiewanie : „O mój rozmarynie”, „Wojenko,wojenko”, „I Brygada”, „Szara Piechota”, „Przybyli ułan” „ Rota” . Wspaniała atmosfera, nastrój palących się  świec, wspólnota młodszego i starszego pokolenia – wrażenia zostaną na długo w naszej pamięci.

Mamy nadzieję na kolejne spotkanie za rok.