Dożynki 2020 w Porębie Wielkiej

W tym roku nie będziemy obchodzić święta plonów jak dotychczas. Covid-19 pokrzyżował plany organizatorom dożynek w całej gminie. Wspólnie z Wójtem zdecydowano, że w obecnej, niepewnej sytuacji, nie będzie tradycyjnych dożynek – obrzędów, występów, wielu gości i festynów. Ale podziękować Bogu za plony trzeba – dlatego w poszczególnych parafiach naszej gminy organizowane są msze dziękczynne.

Msza święta dziękczynna, celebrowana przez ks. proboszcza Stanisława Sadlika odbyła się 15 sierpnia o godzinie 10:30 w parafii św. Bartłomieja w Porębie Wielkiej. Korowód dożynkowy wyruszył spod Domu Ludowego do kościoła i tam parafianie z Poręby dziękowali Bogu za zebrane plony. Ofiarowali, jak to jest zawsze w zwyczaju, chleb, wino, wieniec dożynkowy, owoce, warzywa oraz koszyczki kwiatów i ziół, jako że było to także Święto Matki Bożej Zielnej. Gospodarzami tegorocznych skromnych uroczystości byli reprezentanci sołectwa, organizacje: KGW,OSP z sołtysem, Marią Brombosz na czele. Władze Gminy reprezentowała Agata Michalska, Dyrektor CUW; obecni byłi także: Bernardyna Bryzek - w podwójnej roli, członkini zespołu „Porębianie” a zarazem przewodniczącej Rady Gminy oraz radny z Poręby Wielkiej Tomasz Mydlarz.
Tradycyjnie już zespół "Porębianie" uświetnił mszę świętą pięknymi pieśniami. Przy wejściu do kościoła członkowie rady sołeckiej przypinali wiernym symboliczne "kłóska".
Nie było występów artystycznych ani zabawy, ale mieszkańcy Poręby Wielkiej w pełni popierają decyzję organizatorów,; rozumieją, że teraz to nie czas na zabawy, a ci, którzy w mszy dożynkowej uczestniczyli, przeżyli niezapomniane chwile.