Strategia walki z epidemią w Małopolsce Zachodniej

W szpitalu w Oświęcimiu będzie 75 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Równocześnie na pozostałych oddziałach specjalistycznych będą leczeni pacjenci na dotychczasowych zasadach ze szczególnym uwzględnieniem aktualnych problemów epidemiologicznych. Takie są ustalenia po spotkaniu 20 października w Krakowie.

Na spotkaniu uzgodniono także, że w przypadku dalszej eskalacji epidemii podjęta zostanie trudna, ale jedynie słuszna decyzja o zwiększeniu o 60 liczby łóżek dla pacjentów z COVID-19 w ZOZ w Oświęcimiu. Będzie się to wiązać z koniecznością przekształcenia oddziału internistycznego w tej placówce. W takiej sytuacji Szpital Powiatowy w Chrzanowie przejmie w całości "niecovidowych" pacjentów internistycznych z regionu.

Strategia walki z koronawirusem dla Małopolski Zachodniej w oparciu o współpracę pomiędzy ZOZ w Oświęcimiu i Szpitalem Powiatowym w Chrzanowie była tematem spotkania 20 października w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Wzięli w nim udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita, jego zastępcy Zbigniew Starzec i Józef Leśniak oraz dyrektorzy Edward Piechulek (szpital w Oświęcimiu) Artur Baranowski (szpital Chrzanowie).

O okolicznościach tego spotkania mówi wicestarosta Powiatu Oświęcimskiego Paweł Kobielusz:
– Pragnę poinformować mieszkańców, że podczas zeszłotygodniowej wideokonferencji z wojewodą pojawiły się przymiarki, by szpital w Oświęcimiu stał się tzw. szpitalem covidowym. Z inicjatywy starosty oświęcimskiego i dyrektorów szpitali w Oświęcimiu i Chrzanowie wypracowano rozwiązanie, które w możliwie najlepszy sposób zabezpiecza zarówno potrzeby pacjentów z COVID-19, jak i cierpiących na inne choroby. Efektem tej dyskusji było wczorajsze spotkanie w Krakowie.

Więcej informacji na temat spotkania w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie można znaleźć na stronie Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu oraz Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.